Jak przewieźć rower samolotem?

Jak zapakować rower?

Zazwyczaj linie lotnicze wymagają by rower był zapakowany w pudełko, bądź w specjalną torbę. Niektóre linie pozwalają na przewożenie roweru bez zabezpieczenia (wymagają tylko skręcenia kierownicy), ale to dość ryzykowne.  Rower trzeba odpowiednio przygotować: odkręcić kierownicę, siodełko, pedały i przednie koło, z kół spuszczamy powietrze (ze względu na ciśnienie panujące w luku bagażowym), wszystkie ruchome i delikatne części zawijamy w szmatki i w folię bąbelkową. Tak przygotowany rower pakujemy do kartonu (można o niego poprosić w sklepie z rowerami). Do kartonu warto wrzucić też klucze i smary.  W celu amortyzacji do środka można też wrzucić gazety i kawałki kartonów.

Ile to kosztuje?

Każda linia lotnicza ma własną politykę dotyczącą przewożenia rowerów. Koniecznie trzeba też potwierdzić informacje telefonicznie bądź mailowo. Oto informacje dotyczące przewożenia rowerów na pokładach najpopularniejszych linii lotniczych:

Ryanair

Rower musi być specjalnie zapakowany w torbę lub karton. Waga tak przygotowanego bagażu nie może przekroczyć 30 kg.  Opłata za przewóz roweru wynosi 40 euro/funtów (jeśli bagaż specjalny zostanie zgłoszony na stronie przewoźnika) lub 50 euro/funtów (jeśli bagaż zostanie zgłoszony na lotnisku).

Wizz Air

Rowery można przewozić wyłącznie w torbach nylonowych lub w kartonach, ze zdjętymi kołami i pedałami oraz z kierownicą skierowaną równolegle do osi. Opłata za przewóz roweru wynosi 135 zł za lot  (jeśli bagaż specjalny zostanie zgłoszony na stronie przewoźnika lub przez infolinię) lub 180 zł za lot  (jeśli bagaż zostanie zgłoszony na lotnisku).

EasyJet

Rowery można przewozić wyłącznie w torbach nylonowych lub w kartonach, ze zdjętymi kołami i pedałami oraz z kierownicą skierowaną równolegle do osi. Opłata za przewóz roweru wynosi 100 zł za lot  (jeśli bagaż specjalny zostanie zgłoszony na stronie przewoźnika) lub 140 zł za lot  (jeśli bagaż zostanie zgłoszony na lotnisku). Pasażerowie, którzy podróżują z rowerem powinni zgłosić się do odprawy na 2 godziny przed lotem. Suma bagażu rejestrowanego i kartonu z rowerem nie może przekroczyć 32 kg.

LOT

Sprzęt sportowy (np. rower) nie jest wliczony w bezpłatny limit bagażu. Za przewóz roweru musimy zapłacić na lotnisku w dniu wylotu zgodnie z obowiązującym w tym dniu cennikiem. Za przewóz roweru po kraju zapłacimy 50 zł + opłata za serwis, za przelot po Europie lub na Bliski Wschód jest to kwota 50 euro, za przewóz roweru do USA lub Kanady zapłacimy 80 euro. Podane ceny obowiązują za lot w jedną stronę. Więcej informacji o tym jak przewieźć rower LOTem można znaleźć na stronie przewoźnika.

Lufthansa

Rower przewozi się za darmo, jeśli mieści się w limicie bagażu. Rowerów nie trzeba pakować w pudełka ani w torby, nie ma potrzeby skręcania kierownicy ani pedałów.

KLM/Air France

Rowery można przewozić wyłącznie w torbach nylonowych lub w kartonach, ze zdjętymi kołami i pedałami oraz z kierownicą skierowaną równolegle do osi. Jeśli  rower mieści się w limicie bagażu rejestrowanego (razem z ewentualnym bagażem), można go wziąć za darmo. W przeciwnym razie trzeba uiścić opłatę (za lot w jedną stronę)  w wysokości 200 euro/USD.  Opłata uiszczana jest w walucie kraju wylotu (równowartość podanej kwoty w dolarach).  Rower wtedy traktowany jest jako osobny bagaż i może ważyć maksymalnie 23 kg. Zamiar przewiezienia roweru należy zgłosić linii najpóźniej 48 godzin przed wylotem i upewnić się, że rezerwacja ta jest potwierdzona. Więcej informacji na temat przewożenia rowerów z KLM/Air France można znaleźć tutaj.

Warto pamiętać o tym, by przed podróżą zgłosić chęć przewiezienia roweru (na stronie internetowej przewoźnika lub telefonicznie), gdyż każda linia ma swój limit dotyczący bagażu specjalnego w każdym rejsie.

Cytat za: Jak przewieźć rower samolotem? – Blog podróżniczy.

A tak sobie pomyślałam, żeby kiedyś wziąć rower do UK. Od razu widać, że jedyne porządne linie to Lufthansa :P

2 thoughts on “Jak przewieźć rower samolotem?

  1. Ewa Maczynska

    No to z gory mowie ze przewoz do holandii sie nie oplaca.. wynajem roweru w nl to 10 euro za dzien , za ok 100 euro kupi sie rower z 2 reki wiec nie ma sensu wozic:D

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *